BILIETAI
Kalendorius
Kalendorius
**
P A T K P Š S

Lietuva sutinka Ukrainą. Vilniaus kvartetas, Ukrainos solistų kvartetas

28-asis VILNIAUS FESTIVALIS
2024 06 09
19.00
Vilnius
Filharmonijos Didžioji salė
Organizatorius: Lietuvos nacionalinė filharmonija
Trukmė: ~2 val.
Amžiaus cenzas: 7 m.

Atlikėjai

VALSTYBINIS VILNIAUS KVARTETAS:
DALIA KUZNECOVAITĖ (smuikas)
ALGIRDAS ŠOCHAS (smuikas)
KRISTINA ANUSEVIČIŪTĖ (altas)
VIKTOR REKALO (violončelė)
UKRAINOS SOLISTŲ KVARTETAS:
DMYTRO UDOVYCHENKO (smuikas)
VALERIY SOKOLOV (smuikas)
NATALIIA KULEBA (altas)
OLEKSIY SHADRIN (violončelė)

Programa

BORIS LYATOSHINSKY – Styginių kvartetas Nr. 2, op. 4, A-dur
OSVALDAS BALAKAUSKAS – Styginių kvartetas Nr. 3
FELIX MENDELSSOHN – Styginių oktetas, op. 20, Es-dur

Apie renginį

Šis koncertas atspindi nuoširdžius Lietuvos ir Ukrainos muzikų ryšius bei kūrybines sąsajas. Vienas ryškiausių to pavyzdžių yra įžymus kompozitorius Osvaldas Balakauskas. „Vilniuje jis pasirodė baigęs ne Maskvos ar Leningrado, o Kijevo konservatoriją, kur lankė prof. Liatošinskio klasę. Tėvynėn grįžo ne iš karto, dar truputį pagyvenęs Kijeve, nes nuo pat pirmo kurso tapo savu Ukrainos modernistiniam underground, t. y. neformaliems, disidentiniams kompozitoriams. Tai buvo ne tik grupelė didelių talentų, bet ir tam tikra estetinė bendrija, kategoriškai nutraukusi bet kokius ryšius su sovietine estetika ir įkvėpimo savo idėjoms ieškojusi Vakarų moderno muzikoje“, – yra rašęs Donatas Katkus. O Balakauskas savo garbų profesorių Liatošinskį viename interviu mini kaip vieną tolerantiškiausių iš visų tuomečių kompozicijos pedagogų.

Tad koncerte skamba abiejų autorių – Liatošinskio (Lyatoshinsky), laikomo šiuolaikinės ukrainiečių muzikos tėvu, ir Balakausko – kūriniai, kurių sukūrimą skiria daugiau nei 70 metų: klasikinio tipo, melodingas, dramatiškas, papuoštas rytietiškais motyvais ir impresionistinėmis spalvomis Liatošinskio Antrasis styginių kvartetas bei Balakausko Trečiasis styginių kvartetas, kurio konstruktyvią logiką elegantiškai nustelbia džiazo ritmai, harmonija ir improvizaciškumas.

Dviejų tautų muzikų bendrystę simbolizuoja ir finalinis vakaro akcentas – romantiko Felixo Mendelssohno Styginių oktetas. Jį atlikti susibūrė Lietuvos nacionalinės premijos ir Baltijos Asamblėjos premijos laureatas Valstybinis Vilniaus kvartetas ir svečiai iš Ukrainos. Tai prestižinių konkursų laureatai, visame pasaulyje kaip solistai koncertuojantys talentingi atlikėjai: Dmytro Udovychenko, tarp kurio gausių laimėjimų – ir V Yashos Heifetzo konkurso Lietuvoje (2017) laureato vardas, koncertai ne tik su Ukrainos orkestrais, bet ir su „Brandenburger Symphoniker“, „Slovak Sinfonietta“, „Sønderiyllands Symphoniker“, „NDR Radiophilarmonie“ ir kt.; Valeriy’us Sokolovas – George’o Enescu konkurso Bukarešte laureatas, grojęs su tokiais simfoniniais orkestrais kaip Berlyno „Konzerthausorchester“, „Royal Philharmonic Orchestra“, Klivlando, BBC, Birmingamo, Tokijo, Seulo, Monte Karlo, Stambulo ir kt., buvęs Arturo Toscanini filharmonijos reziduojantis menininkas; Nataliia Kuleba – konkursų „XXI amžiaus menas“, J. Stankovičiaus ir kt. laureatė, Ukrainos Nacionalinio akademinio simfoninio orkestro pirmasis altas, dabar gyvenanti Vienoje (Austrija) ir esanti Vienos radijo (RSO), „Tonkünstler“ bei Vienos valstybinės operos orkestrų kviestinė narė; Vilniuje kamerinę muziką jau grojęs violončelininkas Oleksiy’us Shadrinas – prestižinio karalienės Elžbietos konkurso Briuselyje IV premijos laureatas, taip pat konkursų Kyjive, Prahoje, Budapešte finalininkas ir laureatas, griežęs su įvairiais Ukrainos, Monpeljė nacionalinės operos, Konstanco „Südwestdeutsche Philharmonie“, „Berliner Philharmoniker“, „NDR Radiophilharmonie“ ir kitais orkestrais.

Festivalio organizatoriai:
Lietuvos nacionalinė filharmonija
VšĮ „Vilniaus festivaliai“

Festivalį finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė

Lietuva sutinka Ukrainą. Vilniaus kvartetas, Ukrainos solistų kvartetas